Zivis

Latvijas zivju ģenētiskie resursi ir faktiski vai potenciāli vērtīgas zivju populācijas (vai vaislas bari), kurām reproduktīvais cikls notiek Latvijas teritorijā, Latvijas iekšējos ūdeņos, Latvijas jūras piekrastes ūdeņos vai Latvijas Baltijas jūras ekonomiskajā zonā.

Zivju ģenētiskie resursi var būt klasificēti dažādi, piemēram, pilnīgi dabīgie, “pusdabīgie” un domestificētie. Pilnīgi dabīgiem viss reproduktīvais cikls notiek dabīgajos apstākļos, bez cilvēka iejaukšanās. Piemēram, laša un taimiņa dabīgās populācijas, kā arī dažas citas jūras un saldūdens zivju sugas. “Pusdabīgie” – dzīvo dabīgajos apstākļos, bet vairošanās notiek mākslīgi ar cilvēka palīdzību. Tādā gadījumā daļu no dzīves cikla tie pavada baseinos vai dīķos zivju audzētavā, un tikai attiecīgajā vecumā tos izlaiž dabīgajās ūdenstilpnēs. Piemēram, laša un taimiņa populācijas, kuras tiek pavairotas arī mākslīgi. Domestificētie – visu dzīves ciklu pavada kontrolējamos apstākļos – zivju audzētavā, dīķos vai baseinos. Piemēram, karpa un varavīksnes forele.

Latvijā par prioritāriem zivju ģenētisko resursu objektiem uzskatāmas, pirmkārt, lasis, taimiņš un taimiņa rezidenta forma – strauta forele. No domestificētiem objektiem tie ir karpa un varavīksnes forele. Ir arī citas vērtīgas zivju sugas, kuru bioloģiskie (un arī ģenētiskie) resursi ir izmantojami kā zivkopības vai kā zvejas objekti. Piemēram, saldūdens zivis – līnis un līdaka, kuri ierobežotā daudzumā izmantojami arī akvakultūrā. Šīs sugas dzīvo brīvā dabā gandrīz visās Latvijas ūdenstilpnēs, un to ģenētiskie resursi reāli nav apdraudēti. Tas arī attiecas uz dažām citām saldūdens zivju sugām. Jūras zivju sugas – brētliņa, reņģe, menca u. c. ir svarīgākie zvejas objekti Baltijas jūrā. To ģenētiskie resursi noteikti ir ārkārtīgi vērtīgi, bet darbojas starptautiska aizsardzības un racionālu bioloģisko resursu izmantošanas un zvejas regulēšanas sistēma. Kamēr šīs sugas eksistē kā lielas panmiktiskās populācijas, to ģenētiskie resursi uzskatāmi par pietiekoši aizsargātiem.

Plašāku informāciju par zivju ģenētiskajiem resursiem var atrast Latvijas zivju resursu aģentūrā.